Endüstriyel alanda sıklıkla kullanılan filtreler yaş boya kabinlerin de de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Boya kabini filtreleri genelde bunlardan oluşur.

Boya kabinleri Endüstriyel alandaki boyamalarda, otomotiv sektöründe ki boyama işlerinde ve mobilya, ağaç ve buna benzer alanlardaki boyama ihtiyaçlarında   kullanılmaktadır.

Yoğun ve uzun süreli boyama işlerinden dolayı filtrelere sıklıkla ihtiyaç duyulmaktadır.

Boyama sektöründe yani boya kabinlerinde kullanılan filtreler ;

  1. Cam elyafı filtre
  2. Akordeon filtre
  3. Tavan filtresi
  4. Karbon filtre

Cam elyaf filtre bilinen ismiyle Paint Stop olarak bilinir. Bu filtreler yeşil beyaz elyaf filtre dir.

Boya kabinlerinde zeminde uygulanır, Fiber Glass yapısı sayesinde yapışma özelliğinden dolayı ciddi miktarlarda yaş boya tozlarını tutmaktadırlar.

Cam elyaf filtre,  yani Paint Stop filtreler kompresör ler de kullanılmaktadır. Ön filtreleme tekniğinde kullanılır.

Akordeon filtre, kağıt boya tutucu olarak ta söylenmektedir. Bu filtre de boya kabinlerin de kullanılan diğer filtrelerden bir diğeri dir.

Akordeon filtre, çok daha yüksek kapasite de boya tozlarını tutmada kullanılır. Bilinen boya türlerini ve vernik türlerini tutabilmektedir.

Akordeon filtreler  zig zag yapısı delikli kartondan  ve adından anlaşılacağı gibi akordeon şeklindedir. Ayrıca akordeon filtre yapı olarak karton olduğu için çevreci bir üründür.

Boya kabinlerinin tavan bölümlerinde bulunan bir filtredir.

Tavan Filtresi mumlu bir yüzeye sahiptir. Bu sayede tavan bölümüne ulaşan tozların, boyama yapıldığı esnada uygulanan modele tekrardan yapışmaması için mumlu yüzeye yapışmasını sağlar. Tavan filtresinin kalitesi tozu bırakmamasından anlarız.  Genelde 550-600 gr/m2 aralığında bir ağırlığa sahiptirler.  Diğer Cam Elyaf filtre ve Sentetik Elyaf Filtreden ağırlardır.

Tavan Filtrelerinin sınıfı F5 olarak bilinir.

Boya Kabinlerinde kullanılan bir diğer filtre de Aktif Karbon dur. Çok yaygın olmasa da bazı

Boya kabinlerinde  oluşan kokuların tutulmasında kullanılmaktadır. Aktif karbon filtreler en son filtre eden noktaya konulur. Yapısı genelde dikdörtgen ve kare kaset filtre dediğimiz şekillerde imalatı yapılır. Aktif karbon filtreler sıvı temaslarında koku tutma özelliklerini kaybederler.

Aktif karbon filtreleri mutlaka sistem de en son noktaya montajı yapılmakta ve kesinlikle sıvı temasının olmamasına dikkat edilmelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir